Branchevereniging aan het woord: VBe NL

In de serie ‘Branchevereniging aan het woord’ komen de brancheleden van MKB-Nederland en VNO-NCW aan het woord. Deze week in de nieuwsbrief: directeur Leon Vincken van de Vereniging Beveiligingsorganisaties Nederland (VBe NL). Lees hieronder het interview. Of klik hier.

Vertel eens over uw branche en branchevereniging.

‘Onze leden zorgen voor veiligheid en beveiliging in Nederland. Denk aan festivals, horeca en bedrijfspanden. Nederland telt ongeveer 450 bedrijven die mensen voor de beveiliging leveren. Deze maand passeren we de 200 leden, een ambitie die we eerder gehaald hebben dan gedacht. De komende twee jaar willen we doorgroeien naar 250 leden.’

Hoe lang bent u directeur en wat is uw achtergrond?

‘Sinds 2012 ben ik directeur van VBe NL. Ik doe dit een aantal uur in de week en ben daarnaast zelfstandig adviseur en cao-onderhandelaar. Mijn carrière ben ik ooit begonnen als verpleegkundige en daarna was ik landelijk bestuurder zorg van de CNV. Van daaruit heb ik de overstap gemaakt naar MKB-Nederland, waar ik een tijd als adviseur arbeidsvoorwaarden heb gewerkt.’

Wat zijn actuele kwesties?

‘De grootste kwestie is het tekort aan arbeidskrachten. Je ziet het probleem terug op evenementen, in de horeca, maar bijvoorbeeld ook bij de asielopvang. Onlangs hebben we hierover nog een spoedoverleg gehad met de politie. Verder zijn we druk bezig met de SER-afspraken over flexibele contracten. Onze leden zijn in hoge mate afhankelijk van ad hocwerk. We kunnen niet van tevoren zeggen: we hebben dit jaar zoveel beveiligers nodig. Het is een markt waar we ook afhankelijk zijn van het veiligheidsgevoel van onze klanten. De ene dag wil een winkelcomplex één beveiliger, de volgende dag zijn dat er misschien twee of drie na een incident. De vraag is dus hoe we flexibel kunnen blijven.’

En belangrijke lobbypunten?

‘We willen een nationaal landelijk register voor beveiligers, net zoals dat bestaat voor zorgpersoneel. Na screening door de politie krijgt elke beveiliger een beveiligingspas. Deze blijft eigendom van het bedrijf, waardoor je als beveiliger steeds opnieuw gescreend moet worden. Wij vinden dat het tijd is dat het beheer bij de beveiliger zélf komt te liggen. Beveiliging is een vak en onze mensen verdienen een grotere stem over hun eigen professie. Ook zijn we al lange tijd bezig met een nieuwe Wet particuliere beveiligingsorganisaties en recherchebureaus (Wpbr). Die wet loopt nu enorm achter op de realiteit. Zo zijn er strikte regels voor het uitlenen van beveiligingspersoneel aan elkaar. Door onze flexibele manier van werken is dat niet werkbaar. Een andere ambitie die we hebben is om ook verkeersregelaars onder deze wet te laten vallen. Nu vallen we hiervoor nog onder een ander ministerie, terwijl het werk veel gelijkenissen heeft.’

Hoe ziet u de toekomst van de branchevereniging?

‘Onze ondernemers in het veiligheidsdomein willen op belangrijke dossiers gehoord worden door de politiek. Dat heeft voortdurend onze aandacht als branchevereniging. Veel bedrijven en werknemers zien nu dat er spelletjes gespeeld worden, dat is niet goed. Ik denk ook dat een branchevereniging vaak veel goedkoper uit kan zijn door keuzes te maken. Leg de focus op dingen die ertoe doen. En werk aan de binding met je leden. Als een ondernemer tijd vrijmaakt voor overleg, moet je ook echt wat voor hem of haar kunnen betekenen. Brancheverenigingen moeten meer openstaan voor hun leden en naar ze blijven luisteren.’

Waarom zijn jullie lid van MKB-Nederland?

‘Wij zijn heel tevreden over ons lidmaatschap van MKB-Nederland. Het betekent binding met andere brancheverenigingen, en MKB-Nederland geeft direct toegang tot informatie die wij nodig hebben. We krijgen altijd snel antwoord op onze vragen.’

Met welke branchedirecteur zou u weleens een dagje willen ruilen en waarom?

‘Ik ben in veel branches actief geweest in mijn loopbaan. Belangenbehartiging is wat ik het liefste doe. Wat me nog wel goed lijkt is om eens een dagje te ruilen met onze concurrerende branchevereniging: de Nederlandse Veiligheidsbranche. Zodat je misschien meer begrip krijgt voor de keuzes die een ander maakt. Het is goed om ook een keer uit de loopgraven te komen.’

Recente Berichten

Nieuws (successen!) van onze VVNL-leden

XXL Safety

BO beveiligings- en adviesbureau

Vol vermogen

Schrijf je in voor de nieuwsbrief